هویه چیست؟

هویه چیست ؟

هویه یکی از مهمترین و معروف ترین ابزار کار الکترونیک است. کمتر کسی است که هویه را نشناسد یا آن را ندیده باشد.
از هویه برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی روی برد (مدار چاپی) استفاده می شود و با تماس مستقیم نوک هویه و ذوب قلع روی برد  میتوان قطعات مختلف را به برد وصل نمود مانند قطعات SMD و قطعاتی که پلاستیک دارن و باید فقط پایه های اتصال ، حرارت ببینند.
برای لحیم کاری مدار الکترونیکی علاوه بر هویه ، به وسایل جانبی دیگری مانند سیم قلع، روغن لحیم، روغن فلکس، پایه هویه ، تمیز کننده نوک هویه نیاز است.

 

ساختار هویه معمولی(متغییر و ثابت)
هویه معمولی از 3 قسمت اصلی تشکیل شده که قسمت دسته که عایق حرارتی بوده و مانع سوختن دست فرد میشود ؛ اِلمنت که وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی(جریان برق) به حرارت را بر عهده دارد و نوک هویه که حرارت ایجاد شده توسط المنت را دریافت کرده و با انتقال به قلع باعث ذوب شدن قلع میشود.

 

هویه ثابت
ساده ترین و ارزان ترین هویه ها، هویه هایی هستند که امکان تنظیم دما را ندارند و با یک توان ثابت کار می کنند
این هویه ها با برق 220 ولت شهر کار می کنند و در توانهای مختلف از 15 وات تا چند صد وات در دسترس هستند. و بیشتر از انواع دیگر هویه ها کاربرد دارند.
از این هویه ها برای انواع مصارف عمومی استفاده می شود. از لحیم کاری های ظریف روی مدار چاپی گرفته تا اتصال قطعات فلزی که قابلیت لحیم کاری دارند.

 

هویه متغییر
در مقابل هویه های ساده، هویه های متغیر یا چند توانه قرار دارند. این هویه ها معمولا دارای دکمه انتخاب توان هستند و در انواع پیشرفته تر آنها دارای ولوم تنظیم دما با نمایشگران دیجیتال داده است.
این نوع هویه ها پیشرفته تر ، بیشتر برای افراد حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد که بیشتر در قالب یک دستگاه با هویه هوای گرم هستند

 

 

 

 

 

 

هویه قابل حمل

ممکن است در جایی نیاز به کار با هویه داشته باشید ولی جریان برق در دسترستان نباشد. در این شرایط مهمترین گزینه استفاده از هویه های قابل حمل است که خود انواع مختلفی دارند و ما به اختصار چند مورد پرکاربرد آنها را به شما معرفی می کنیم

  • هویه گازی

    این هویه گرمای مورد نیاز خود را با استفاده از گاز مایع ذخیره شده در مخزن همراه خود تولید می کند، بنابراین پس از اتمام گاز، باید آن را همانند یک فندک گازی، شارژ کنید.

  • هویه شارژی

    این هویه همانطور که از اسمش پیداست با قرار دادن در پایه شارژ مخصوص خود شارژ شده و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرد.

  • هویه باتری خور

    این نوع هویه با تعدادی باتری 1.5 ولت یا با یک باتری کتابی کار می کند. انواعی از این هویه، هم قابلیت کار با باتری و هم با USB کامپیوتر را دارند

 

هویه هوای گرم (هیتر)

هویه هوای گرم که به نام هیتر معروف  یکی از پر کاربرد ترین ابزار ها برای تعمیرات است که بیشتر گفتیم معمولا با یک هویه متغییر دیجیتال همراه هست.
این هویه با حرارت وفشار هوا کار می کند و آن را به بیرون هدایت می کند این وسیله برای برداشتن انواع آسی های BGYو BGA و مقاومت خازن ها و سلف و تعویض انواع قطعات SMD و حرارت دادن و رفع قلع موردگی (سردی لحیم)و …..بکار می رود.

هیترها انواع گوناگونی دارند درساختمان داخلی بعضی از آنان از یک کمپرسور باد استفاده شده است و آن را از طریق یک شلنگ که از جعبه هیتر می آید به دسته آن انتقال می دهد و در بعضی دیگر کمپرستور باد در خود دسته قرار گرفته است .
هیتر ها دارای دو درجه ولوم هستند که که یکی برای تنظیم میزان حرارت و دیگری برای میزان شدت میزان باد خروجی استفاده می شود.
توجه : با توجه به کاری که بر روی برد میشود مقدار باد و درجه حرارت تنظیم می شود مثلا اگر باد خروجی زیاد باشد باعث پخش شدن قطعات از روی برد می شود و همچنین اگر حرارت زیاد باشد باعث سوختن بعضی از ای سی ها وقطعات پلاستیکی و کانکتورهاو…..دیگر قطعات می شود. معمولا باد را روی2یا3 قرار می دهند و حرارت را روی 400 تا500درجه سانتیگراد قرار می دهند ولی باید توجه داشت بستگی به نوع تعمیرات میزان متغیر می باشد.
همیشه هنگام استفاده از هیتر بر روی برد مقداری مایع فلکس و یا خمیر فلکس استفاده می شود تا نصب و یا برداشتن قطعات راحت تر و شدت حرارت روی برد کاهش یابد و آسیب کمتری وارد شود.

 

هویه تفنگی

این هویه ها توان بالاتری نسبت به هویه های قلمی دارند (حدود 100 وات و بیشتر)، نوک آن ها پهن تر می باشد و برای لحیم کاری پایه ها و قطعات درشت تر به کار می روند.

کار با هویه‌های تفنگی راحت‌تر و سرعت بالا رفتن دما در آن‌ها زیاد است، زیرا حرارت مستقیماً در نوک آن‌ها تولید می‌شود. این هویه‌ها از ترانسفورماتور برای کاهش ولتاژ و افزایش جریان در ثانویه (نوک هویه) استفاده می‌کنند تا بر اثر عبور جریان زیاد از نوک هویه (که مقاومت زیادی دارد) گرمای لازم برای بالا بردن دما ایجاد شود. با توجه به اینکه ثانویهٔ این هویه‌ها تقریباً اتصال کوتاه هستند، نباید آن‌ها را به مدت طولانی روشن نگاه داشت زیرا موجب سوختنشان می‌شود

 

 

هویه لیزری (مادون قرمز)
این نوع هویه نسبت به هویه های قبلی قیمت نسبتاً بیشتر و کاربرد حرفیه ای تر دارد
کل سیستم با میکروکنترلر کنترل شده و همچنین امکان حرارت دهی با عملکرد بالا و دمای ثابت را دارد. این دستگاه می تواند تمام قطعات را در اندازه میلیمتری لحیم کاری کند.

 

 

 

 

پایه هویه
اکثر هویه های با رنج قیمت متوسط و پایین بدون پایه عرضه می شوند که باید بطور جداگانه خریداری شوند. نکته بسایر مهمی که در هویه های بدون پایه مطرح است، چرا که عدم وجود پایه به هنگام لحیم کاری یک مصیبت بزرگ است و علاوه بر اینکه خیلی کار شما را مشکل می کند، حتی ممکن است باعث سوختگی یا آتش سوزی شود.

 

 

 

 

نوک هویه
نکته مهمی که در همه انواع هویه مطرح است، الیاژی است که “سر هویه” یا “نوک هویه” با آن ساخته شده است و بسیار مهم است که سر هویه “نسوز” باشد. این خاصیت باعث می شود که چسبندگی نامطلوب سر هویه از بین برود و دیرتر سیاه و اکسیده شود.
نکته مهم دیگر قابلیت تعویض نوک هویه است. در هنگام خرید هویه دقت کنید که نوک آن قابل تعویض باشد. این به شما کمک می کند تا اگر زمانی نوک هویه خراب شد به راحتی بتوانید آن را جایگزین کنید. حتی برخی هویه ها دارای چندین نوک با اشکال مختلف برای کاربردهای متفاوت هستند

 

 

تمیز کننده نوک هویه
نوک هویه ها پس از مدتی کار کردن کثیف می شود و جرم می گیرد و لذا میزان انتقال حرارت آن کاهش یافته و کارایی آن پایین می آید. در این حالت باید نوک هویه را توسط اسفنج نسور و یا سیم ظرف شویی تمیز نمود تا مجدداً براق گردد. البته سر این هویه ها قابل تعویض نیز می باشند.

 

3 Comments

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *