آموزش تعمیرات برد(جلسه7)

به نام خدا
جلسه هفتم:
مقاومت هاي تابع ولتاژvdr
مقاومت هاي تابع ولتاژ،مقاومت هایی هستند که متناسب با تغییر ولتاژ ، مقاومت آنها تغییر می کندتاهمواره ولتاژ یکسانی درمدار وجود داشته باشد. مقاومت  VDR راتحت عنوان “واریستور ” نیز می شناسند . مقدار اهم این مقاومت ها با ولتاژ رابطه معکوس دارد . یعنی با افزایش ولتاژ مقدار اهم آنها کاهش می یابد . از جمله کاربردهاي این مقاومت ها عبارت اند از :
-1 تثبیت کننده هاي ولتاژ
-2 حفاظت مدارها در مقابل اضافه ولتاژ ها در لحظات قطع و وصل کلید (نقش فیوز )
طریقه تست کردن واریستور
قطرش  تست واریستور بسیار سخت است اما غیر قابل امکان نیست . مثلا واریستور 10n471واریستوري است که 10 میلیمترهست و ولتاژ کار آن هم 275 ولت است یعنی تا ولتاژ حدود 270 انگار در مدار نیست ولی وقتی ولتاژ شد 275 واریستورمیسوزد و مدار را اتصال کوتاه کرده و فیوز را می سوزاند .
براي تست سلامت به طریقه زیر عمل کنین .
-1 اول دو سر اون رو مثل مقاومت معمولی تست اهم بگیرید اگر بی نهایت نبود یعنی واریستور سوخته است .
-2 اگر تست اهم گرفتید و مقدار اهم اون زیاد و بی نهایت بود به دو روش زیر میشه صحت عملکرد اون و ولتاژش روپیدا کرد .
قبل انجام این تست میگم بسیار خطرناکه و حتما مسائل ایمنی رو رعایت کنید .
روش اول-با مداد دوبرابر کنند،ولتاژ620 ولت آماده کنیدواونو با یک مقاومت 100 کیلو واریستور سری کنید(یعنی پشت سرهم مثل یک نخ ببندید).بعد ولتاژدو سر واریستور (که اگه کمتر از 620 ولت بشود)تعیین کننده میزان ولتاژ وسلامت واریستور است
روش دوم – در این روش شما مقدار تقریبی ولتاژ واریستور رو میدونید . یک ولتاژ متناوب بیشتر از این مقدار تقریبی بهش می دید (به صورت سري با یک مقاومت ). بعد ولتاژ دو سر واریستور رو با مولتی متر اندازه گیري کنید میزان ولتاژ دو سرواریستور اگر کمتر از منبع تغذیه شما شد نشانگر مقدار ولتاژ اون و گویایی صحت اون واریستور است .
سوال :چقدر سخت بود ؟
سختی این قطعه در نحوه تست کردن اونه و بیشتر تعمیرکارا تست این قطعه رو بلد نیستند ولی شما در حد همون مقاومت بینهایت بده کفایت میکنه .
نکته مهم آموزشی : دیتا شیت قطعه رو با تایپ اسامی روي اون در اینترنت پیدا کنید و عملکردش رو با استفاده از مشخصات دقیق قطعه بررسی کنید .دیتا شیت مانند شناسنامه قطعات میباشد و تمامی مشخصات قطعه در دیتا شیت موجود می باشد .
(دیتا شیت تمامی قطعات در اینترنت موجود می باشد ) .
نکته مهم : بعضا اگه دیدید به جاي واریستور نوشته میشه وریستور تعجب نکنید . علماي اکترونیک در تلفظ اختلاف نظر دارندبچه ها سعی کنید دیتا شیت خونی رو یاد بگیرید .
سوال : دیتا شیت چیه ؟
هر قطعه الکترونیکی که تو بازار هست یک شناسنامه داره . که کلیه اطلاعات قطعه تویه اون . به این شناسنامه دیتا شیت میگند
پایان جلسه هفتم
One Comment

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *