آموزش تعمیرات برد(جلسه5)

به نام خدا

جلسه پنجم :
مقاومت هاي سیمی
از پیچاندن سیم هاي مقاومت دار طویل به دور یک هسته ، مقاومت سیمی ساخته می شود . معمولا یک روپوشسرامیکی یا پلاستیکی بر روي سیم هاي پیچیده شده بر روي هسته می کشند تا سیم ها آسیب نبینند . ساختمان داخلیمقاومت هاي سیمی در شکل هاي زیر نمایش داده شده است .


. نمونه هایی از مقاومت سیمی در شکل زیر نمایش داده شده است


این نوع مقاومت ها سیمی در دو نوع قدرتی و دقیق ساخته می شوند .نوع قدرتی در محدوده توان هاي 2 وات تا 250 وات ساخته می شود و می تواند جریان هاي زیاد را از خود عبور دهد که به مقاومت هاي گچی معروفند . مقاومت هاي سیمی گچی معمولا به شکل یک محفظه ” سیمان مانند ” که داراي سطحمقطع مربع یا مستطیل شکل است ساخته می شوند و به مقاومت هاي آجري نیز معروفند .


سوال : گچی ها همیشه سفید رنگن؟

بیشتر سفیداند ولی ممکنه روکش داشته باشه .روکش براي هیتسینگش یعنی خنک کننده مقاومت . یا هم خاکستري رنگ. ولی بیشتر شما ها این مقاومت رو تو مدار با رنگ سفید می بینین .

سوال : عدداش یکی توانه یکی اهمش؟دیگه چیه؟
عدد اول وات. عدد دوم اگه اشتباه نکنم حداکثر ولتاژ و عدد سوم که 5 اهمه مقدار اهم اونه .

 اون j آخرش چیه؟

اختصاریه براي میزان ترولانسیا همون خطا . البته تا جایی که خاطرم هست .

مقاومت هاي گچی، معمولا داراي مقدار بسیار کم مقاومت الکتریکی (در حد چند اهم یا چند صدم اهم) اما داراي توان بسیار بالا هستند. از آنجایی که هر چه مقاومت الکتریکی کمتر باشد، جریان گذرنده از قطعه بالاتر خواهد بود ، بنابراین در مداراتی که نیاز است براي تعدیل جریان بالا ، از مقاومت هاي با مقدار اهم پایین استفاده شود، از مقاومت هاي گچیمقاومت هاي آجري در مدارهاي صوتی و تصویري به منظور کاهش دهنده ي ولتاژ استفاده می شوند ، . استفاده می کنیماما امروزه با بکارگیري نیمه هادي ها و پایین آمدن ولتاژ کار مدارها ، از این مقاومت ها کمتر استفاده می گردد. همچنینانواع دیگري از مقاومت هاي توان بالا موجود است که براي مهار کردن گرماي بالاي تولیدي، روي آن به هیت سینک.آلومینیومی مجهز شده است. یک نمونه از این مقاومت را در تصویر زیر میبینید. توان این مقاومت 50 وات است

یادآوري : این شکل همونه که گفتم ممکنه هیتسینگ داشته باشه

سوال : هیتسینگ چیه؟
خنک کننده . در بعضی جاها براي خنک کردن مثلا کامپیوتر یک فن میزارند و بعضی جاها یک روکش آلمینیومی کارشون رو راه میندازه و قطعه رو خنک میکنه.

مقاومت سیمی نوع دقیق نیز در محدوده توان هاي 0٫25 وات تا 2 وات ساخته می شود و داراي تلرانس پایینی می باشداما نمی تواند جریان هاي زیاد را از خود عبور دهد .

سوال : ببخشید تلرانسرو ي تعریف کوچیک میکنی؟
تلرانس به معناي کلی یعنی محدوده . تلرانس رو قبلا تعریف کردم . تویه جلسات پیش . تویه فایل ها هم هستو به طور اختصاصی براي مقاومت معنی محدوده خطاي مقدار اهم رو میده . یعنی همون رنگ آخر . تغییرات یک پارامترتویه مقاومت هاي رنگ بندي دار .

نکته : معمولا اندازه فیزیکی مقاومت هاي سیمی که در جریان هاي زیاد مورد استفاده قرار می گیرند (مقاومت گچی)بزرگتر از اندازه فیزیکی مقاومت هاي سیمی است که براي کارهاي دقیق و جریان پایین به کار می روند .
سوال : منظورتون ابعادشه؟
بله

نکته : یکی از ویژگی هاي خوب مقاومت سیمی این است که به هنگام سوختن شعله ور نشده و همچنین پس از سوختن،کاملا قطع می شود . به همین دلیل ، در بسیاري از مدارها به عنوان مقاومت فیوزي استفاده میشود و به آن مقاومت حفاظتی نیز می گویند . زیرا این مقاومت ها در حالت عادي به صورت یک مقاومت معمولی عمل می کنند و چنان چهجریان عبوري از آن از حد معینی بیشتر شود مانند یک فیوز قطع می شوند .
شکل زیر داخل دستگاه نور سرده که در داخل اتاق عمل بیشتر استفاده میشه و اون قسمتی که قرمز کردم یک مقاومتسیمی استفاده شد در این دستگاه .


تست این مقاومت ها هم مثل مقاومت هی معمولی و تمام نکات و روش هایی که براي مقاومت معمولی گفته شداینجا هم استفاده میشه .

نکته : توجه کنید که ممکن است مقدار اهم این نوع مقاومت ها خیلی کم باشد پس با رنج کم از روي مولتی متر شروع کنید .

نکته : چون وات این مدل مقاومت ها بالاست خیلی کم دچار آسیب میشند .

سوالی نیست جلسه امشب هم تمام بچه ها . خسته نباشید .

اگر اینقدر ریز میگم فقط به خاطر اینکه همه قطعات رو بشناسید و چیزي میبینین یک وقت تعجب نکنین .

تشکر از همه خسته نباشید .

2 Comments

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *